KG

Portal o gastronomii i nie tylko

Gastronomia

Kubki i pokrywki bez opłaty SUP – czy to możliwe? 

Kubki i pokrywki bez opłaty SUP – czy to możliwe? 

 

Od czasu wejścia w życie dyrektywy SUP (Single Use Plastics), wiele restauracji czy barów nieco podniosło ceny za oferowane przez siebie dania, przenosząc tę opłatę na Klientów. Jest to dość kontrowersyjny temat, który budzi wiele emocji. W dzisiejszym wpisie odpowiemy sobie na pytanie, czy każdy kubek oraz pokrywka do użytku jednorazowego musi zostać obciążony opłatą SUP. 

Opłata SUP – czy każdy kubek i pokrywka pod nią podlega? 

 

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest ta opłata. To dodatkowa należność nakładana na jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych, które trafiają do rąk konsumenta, obejmująca m.in. kubki, wieczka, pojemniki na żywność, sztućce itp. Jej głównym celem jest ograniczenie ilości odpadów plastikowych i promowanie bardziej ekologicznych alternatyw. 

 

Już z definicji wynika, iż produkty stworzone z materiałów biodegradowalnych, a także tych uznanych za pomagających chronić środowisko, są zwolnione z opłaty SUP, a więc odpowiadając na pytanie – owszem, można nabyć takie, na które nie została ona nałożona. 

 

Jakie konkretnie produkty nie podlegają pod opłatę SUP? 

 

Wszystkie te spełniające określone wymagania. Przede wszystkim, nie mogą one zawierać plastiku jako składnika materiałowego z podkreśleniem, że wlicza się w to też PLA, czyli bioplastik. Co więcej, muszą być one wykonane z materiałów kompostowalnych, papierowych (bez laminatu PE) lub tych wielokrotnego użytku oraz trwale oznaczone jako ekologiczne zgodnie z panującymi przepisami. 

 

Hurtownie opakowań coraz częściej wychodzą Klientom naprzeciw, oferując całe zakładki kubków i pokrywek bez opłaty SUP, dzięki czemu restauracje mogą wybierać spośród określonej grupy produktów, bez konieczności samodzielnego tego analizowania, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. 

 

Konkretne materiały zwolnione z opłaty SUP

 

Jakie materiały są uznane za ekologiczne? Oprócz wcześniej wspomnianego papieru można tutaj wymienić na przykład PP, czyli polipropylen, określany jako nadający się do wielokrotnego użytku. Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż wodna powłoka dyspersyjna, często stosowana w przypadku papieroowych kubków czy misek, również nie jest obciążona tą opłatą, co oznacza, iż można zakupić trwałe, a jednocześnie ekologiczne rozwiązania, które nie będą przemakały, mimo że nie zawierają plastiku. 

 

Wybieraj mądrze – ekologia i niższe ceny bez opłaty SUP 

 

Decydując się na zakup jednorazowych opakowań dla swojej restauracji czy baru, przemyśl, jakie opcje będą dla Ciebie najlepsze. Z doświadczenia wiemy, że o wiele korzystniej jest wybrać jednak biodegradowalne rozwiązania, ponieważ nie tylko są one zwolnione z opłaty SUP, ale także pozwalają budować pozytywny wizerunek. 

Udostępnij

O autorze

Artykuł Sponsorowany - reklama.
Publikuje tylko artykuły sponsorowane.